Ważne informacje dla rodziców/opiekunów
Zgłoszenie dziecka do Poradni odbywa się telefonicznie lub osobiście w sekretariacie Poradni, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00.
Standardowy proces diagnozy psychologiczno - pedagogicznej składa się z:
- konsultacji z rodzicem, podczas której zbierany jest wywiad dotyczący rozwoju oraz trudności dziecka,
- 1-2 spotkań u psychologa, podczas których badany jest rozwój poznawczy, społeczno-emocjonalny
- 1-2 spotkań u pedagoga, podczas którego badane są funkcje percepcyjno-motoryczne oraz umiejętności czytania i pisania, ewentualnie umiejętności matematyczne
- 1 spotkania z psychologiem/pedagogiem poświęconego omówieniu wyników
Każde spotkanie trwa od 1 do 2 godzin. Prosimy zaopatrzyć dziecko w wodę do picia.
Liczba spotkań może się zwiększyć w zależności od rodzaju problemu. Mogą także pojawić się dodatkowe konsultacje np. u logopedy, terapeuty pedagogicznego, terapeuty IS.
W niektórych przypadkach do pełnej oceny funkcjonowania dziecka zachodzi potrzeba wykonania dodatkowych specjalistycznych badań poza poradnią np. badanie wzroku, słuchu, badanie neurologa, psychiatry dziecięcego i inne.
W spotkaniach diagnostycznych z psychologiem, pedagogiem czy logopedą dziecko uczestniczy samodzielnie bez obecności rodzica (wyjątek stanowią małe dzieci lub szczególnie uzasadnione przypadki).
Rodzic zgłaszający się na I wizytę powinien przynieść:
- opinię ze szkoły – od wychowawcy dziecka lub nauczycieli uczących
- świadectwa szkolne
- PESEL dziecka lub w przypadku cudzoziemców numer paszportu
- dokumentację z wcześniejszych badań psychologicznych, pedagogicznych i logopedycznych
- dokumentację badań medycznych, jeżeli dziecko pozostaje w specjalistycznej opiece lekarskiej
- zeszyty przedmiotowe i prace pisemne dziecka
Po zakończonym procesie diagnozy, na pisemny wniosek rodzica/opiekuna prawnego wydawana jest opinia zawierająca diagnozę, stanowisko poradni, zalecenia dla szkoły i wskazówki dla rodziców.
Możliwe jest również wydanie na pisemny wniosek rodzica/opiekuna informacji o wynikach przeprowadzonych badań diagnostycznych lub udzielonych formach pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Zarówno opinię, jak i informację rodzic odbiera osobiście w sekretariacie poradni, w wyjątkowych przypadkach dokumenty te mogą zostać przesłane pocztą.